Fotogalerie

Vyhledat

Další fotky

Funkce na úpravu fotogafií v gimpu

Najdete zde přehled základních funkcí, které jsou v gimpu určeny na úpravu fotek a navíc popis instalace dvou rozšíření gimpu, jedno na tvorbu panoramatických fotografií a druhé na hromadnou změnu velikosti fotek.
1. Obrázek » Velikost obrázku - funkce na zvětšení a zmenšení fotek
2. Obrázek » Transformovat - rotování a překlápění fotek.
3. Barvy » Vyvážení barev - změnit lze stíny, střední tóny a světla
4. Barvy » Odstín, sytost - úpravy odstínů, světlost a sytosti
5. Barvy » Jas, kontrast - úprava jasu a kontrastu
6. Barvy » Automaticky » vylepšit barvy - tato funkce v gimpu nepracuje moc dobře. Dle mého názoru přidává nereálné barvy.
7. Nástroje » Kreslící nástroje » Klonovat - překryje zvolené místo klonovanou plochou a tím zakryje nežádoucí objekt na fotce.
8. Nástroje » Kreslící nástroje » Rozostření/ Zaostření - zaostří nebo rozostří zvolený bod na fotce.
9. Nástroje » Kreslící nástroje » Rozmazání - rozmaže například hranu po klonování.
10. Nástroje » Kreslící nástroje » Zesvětlení/ Ztmavení - upraví odstín požadované oblasti na fotce.
11. Nástroje » Nástroje transformace » Zarovnat, přesun, ořezat, rotovat, škála, naklonit, překlopení - změní pozici fotky na plátně.
12. Filtry » Vylepšení » Doostřit - dokáže doostřit ne zcela zaostřenou fotografii.
13. Filtry » Vylepšení » Odstranit červené oči.
14. Soubor » Uložit jako » Zvolte typ souboru - zvolit lze např. gif, jpeg, png. V případě, že budete se souborem dále pracovat, doporučuje se uložit soubor do formátu XCF.

Plugin panorama

Pandora - combine je plugin pro tvorbu panoramatických fotografií. Instaluje se jako skript FU. Nejprve je potřeba si stáhnout soubor pandora-combine.scm, který si zkopírujete do složky scripts v adresáři gimpu. Pokračovat spuštěním gimpu a zvolit následující operace Rozšířené » Script-FU » Konzole Script-FU » vyhledat skript pandora-combine a stisknout Použít. Po instalaci si otevřete požadované fotky jako vrstvy a vyhledejte Filtry » Kombinace » Arrange as Panorama.

Plugin na změnu velikosti fotek

Plugin do gimpu, který dokáže hromadně změnit velikost fotek. Instalace pluginu je velice jednoduchá. Stačí si stáhnout soubor s pluginem DBP.exe a zkopírovat ho do složky plug-ins. Potom již stačí v položce Rozšířené zvolit plugin Batch process. Plugin se otevře v novém okně. Pro změnu velikosti fotek vás bude zajímat položka Input na přidání fotografií do výběru, hodnota Resize na nastavení velikosti fotek, Output pro nastavení formátu fotek, které budete měnit. V položce Rename si nastavte adresář, kam se budou fotky ukládat.

Copyright © 2007 - 2023 Fotogalerie - Podmínky užívání, cookies, ochrana osobních údajů - Kontakt